Domů Služby Rozbory a zkoušky Laboratorní sladovna
English
Laboratorní sladovna

 

Laboratorní mikrosladovna  ve Sladařském ústavě v Brně je unikátní laboratorní zařízení, které  slouží  k výzkumu a vývoji  nejvhodnějších postupů při sladování.  Přesné vedení průběhu sladování při dodržení všech nastavených podmínek a vysoká  reprodukovatelnost umožňuje  objektivní posuzování   potravinářské a nebo sladovnické jakosti surovin.

mikrosladovna


Mikrosladovna se sestává   ze   samostatných  skříní v celonerezovém provedení Jedna skříň slouží jen k máčení ječmene, včetně vzdušných přestávek, druhá skříň  umožňuje klíčení  ječmene a hvozdění  zeleného sladu.

 

Sladovna je řízena z osobního počítače speciálním programem KOYO s vizualizací. Při máčení lze provést  volbu teploty vody a délky doby namočení, délku a počet mikrosladov_schema_hvozdodsávání  CO2 nebo provětrávání. Během klíčení je  regulována teplota vzduchu, pomocí speciálních trysek  je prováděno vlhčení vzduchu a pomocí klapek  je možno připravit klimatizující  vzduch  jako  směs čerstvého a vratného vzduchu. Během hvozdění je udržována teplota vzduchu pod lískou a registrována teplota vzduchu a jeho vlhkost nad lískou. 

 

 

 

Sladovna může pracovat  v režimu ruční nebo plně automatické regulace. 


Její kapacita je až 16 kg ječmene. Pro jeho zpracování jsou k dispozici v nerezové nádoby v rozsahu 0,250  kg až 8 kg suchého ječmene.

Vzorky ječmene ve sladovně  jsou vždy jedenkrát denně  ručně obraceny a promíchány, čímž je zaručena maximální homogenita každého vzorku.  Celý proces sladování  je automaticky registrován a na přání zákazníka lze vytisknout protokol činností a záznamy průběhu teplot a vlhkostí vzduchu.